Piątek był kolejnym dniem kongresowych prezentacji, tak jak poprzednio w kilku panelach tematycznych – ochrona jaskiń, speleogeneza, klimat jaskiń i paleoklimat, eksploracja oraz kras i jaskinie w skałach węglanowych i gipsie.
Dla nas najbardziej nteresujaca była prezentacja Jacka Szczygła na temat zależności pomiędzy wystepowaniem głębokich studni i wielkich sal w zależności od położenia w strefie kompresji lub tensji fałdów, oparta na badaniach z rejonu Tatr Zachodnich.
Z wielką przyjemnością oglądaliśmy pokazy w panelu „Eksploracja i techniki jaskiniowe”, w którym znalazły się dwie prezentacje z Tepui w Wenezueli. Pierwszą pokazali Czesi (był to pokaz slajdów), druga zaś to relacja z marcowej wyprawy Włochów z Towarzystwa Geograficznego „La Venta”, o której pisałam wcześniej. Poniżej kilka slajdów z pokazu.
Byliśmy dumni z referencji i podziekowania za wypożyczenie CaveSnipera.
Bardzo zainteresowała nas także prezentacja pokazująca trening astronautów w jaskini Su Bentu na Sardyni – prowadzący Jo De Waele.
Dużym zaskoczeniem było zwabienie do pułapki z popsutego sera i odkrycie nowego gatunku skorupiaka z rzędu Isopoda.
Podczas szkolenia astronauci korzystali z CaveSnipera do planowania jaskini.
Przez cały dzień trwały obrady wielu komisji UIS: bibliograficzna, informatyczna, wulkaniczna, speleogenetyczna, archeologiczna i paleologiczna, ochrony jaskiń, techniczna.
Zakończyły się zmagania sportowe. Nagrody zostały przyznane w sześciu konkurencjach:
wychodzenie po linie – 100 m, wychodzenie po linie – 30 m, drabina sznurowa, linowy tor przeszkód, jaskiniowy tor przeszkód oraz zacisk. Dla zainteresowanych podaję, że w kategorii kobiet najlepszy wynik w zaciku to 14 cm, a w kategorii mężczyzn – 15 cm.
Po południu rozpoczęły się pokazy slajdów i filmów w 3D, które będą kontynuowane w sobotę.