Po rocznej przerwie „covidowej” wracamy do normalności, a przynajmniej się staramy. Ostatni rok, mimo obostrzeń, okazał się bardzo interesujący, obfitował w ciekawe wyjazdy. Członkowie Kapituły Nagrody zagłosowali na 13 spośród 15 wypraw. Najwięcej głosów, a tym samym nominacje do Nagrody im. Waldka Muchy otrzymały trzy z nich, które prezentujemy w kolejności alfabetycznej:
ALBANIA VALBONA 2021 – wyprawa środowiskowa, kierowana przez Michała Macioszczyka. Po kilku latach przerwy grotołazi wrócili w Alpy Albańskie aby kontynuować rozpoczętą w 2008 roku eksplorację prowadzoną przez Aven Sosnowiec i Fundację Speleologia Polska. Połączenie młodości i doświadczenia dało dobre efekty – nowa jaskinia Shpella e Valbones została pomierzona do głębokości 395 m, ale pomiary zostały zakończone nad koleją dużą studnią. Nowością było też połączenie eksploracji i nauki – podczas wyprawy prowadzone były badania biospeleologiczne, chiropterologiczne i klimatyczne.
CHEVE 2021 – międzynarodowa wyprawa kierowana przez Billa Stone’a wydłużyła system Cueva Cheve – Peña Negra o 20,1 km. Osiągnięcie to nieznacznie tylko zmieniło głębokość systemu, ale obecnie poziom ten osiągany jest bez nurkowania i daje nadzieję na osiągnięcie potwierdzonej hydrologicznie deniwelacji 2600m. Problemem logistycznym staje się jednak odległość od otworu.
PROKLETJE 2021 – wyprawa WKTJ kierowana przez Adama Ładę potwierdziła, że masyw Belica w Czarnogórze kryje w sobie jeszcze wiele niespodzianek. W tym roku wyprawie udało się pomierzyć ponad 4 kilometry nowych ciągów w 13 jaskiniach. Najciekawszym odkryciem jest sala Skalne Miasto w systemie Jaskini Złotej o wymiarach 250 x 100 x 100 m. Dzięki nowym odkryciom System Jaskini Złotej ma już 5 316 m długości i 244 m deniwelacji.
Serdecznie gratulujemy nominowanym i zapraszamy na Galę Nagrody do Zajazdu Jurajskiego w Podlesicach, gdzie 19 listopada 2021 roku o godz. 20 poznamy laureata Nagrody.
ms