Idąc na koncert zespołu Chałos na Speleokonfrontacjach spodziewałam się, że usłyszę „jaskiniowe” standardy w stylu Hymnu Grotołazów lub Speleotanga. I tu największe moje zaskoczenie. Usłyszałam zupełnie inne piosenki jaskiniowe. Linia melodyczna oparta jest na popularnych przebojach, ale teksty w dowcipny sposób opowiadają o klubowych czy wyprawowych kolegach.
Na duże brawa zasługuje wokalistka Marta „Ciotka” Mielczarek, która na scenie zachowywała się jak rasowa frontmenka.
Bohaterami piosenek nie są już Marian Pulina czy John Wachowicz (bo kto z młodych o nich pamięta?), ale popularni w środowisku grotołazów Stahoo, Szuflada, Gocha czy Zbyszek Grzela. Zmieniło się też brzmienie – z popu na bardziej rockowo-bluesowe. I to jest piękne, bo jak widać na pokazanym filmie, fani zespołu znają te piosenki na pamięć.
Tak trzymać.
Na filmie próbka możliwości zespołu. Piosenka pod wdzięcznym tytułem Szuflada na melodię znanego przeboju The Art Company – Susanna w rockowej aranżacji.
[su_youtube_advanced url=”http://youtu.be/LOfkRBHLcOc”]
Skład zespołu alfabetycznie:
Krzysztof Krisu Biszta – perkusja. Z jaskiniami głównie sympatyzuje, jego najlepsze przejścia to akcja w Mylnej i w Dziurze, gdzie liznął jaskiniowego błota i zapałał do grotołazów wielką namiętnością.
Zbyszek Grzela – akordeon, melodyka. Instruktor PZA. Najlepsze przejście jaskiniowe ciągle przed nim. Póki co dzielnie szkoli młodych adeptów wykazując nadludzką cierpliwość i anielskie wręcz opanowanie, nawet gdy kursant to trąba.
Marek Stahoo Jędrzejczak – harmonijka ustna, gitara. Nadpenetrator, Instruktor PZA. Autor wielu tekstów piosenek zespołu. Jeden z założycieli SCW, motor napędowy wypraw eksploracyjnych do Picos. Najlepsze przejście jaskiniowe – no cóż, Stahoo robi tylko najlepsze.
Marta Ciotka Mielczarek – wokal. Świeży taternik, zarażona pasją jaskiniową przez Tofika, który usilne odradzał jej kurs. Wyszkolona przez najlepszych, w jaskiniach zawsze wiadomo gdzie jest, bo śpiewa lub obrzuca obelgami wór – wyrodnego syna Kotarby. Za swoje najlepsze przejście jaskiniowe uznaje ekstremalną kursową akcję w Wodnej pod Pisaną.
Arek Tofik Młynarczyk – gitara, wokal. Bard klubowy, autor wielu piosenek z repertuaru Chałosu, kierownik muzyczny zespołu. Nieskutecznie zniechęca do sportu jaskiniowego. Najlepsze przejście jaskiniowe – Jaskinia Nad Kotlinami ze Speleoklubem Dąbrowa Górnicza.
Pan mgr inż. Jacek Jack Styś – bas. Instruktor PZA. Współzałożyciel SCW. Zapala w kursantach miłość do jaskiń barwnie opowiadając im o technikach linowych. Autor tekstów piosenek. Poważny mąż i ojciec rodziny. Inicjator projektu „Piwo na próbie”, który znacznie podniósł zdolności twórcze zespołu.
Małgorzata Gocha Wojtaczka – instrumenty perkusyjne, główna choreografka zespołu.
ms