Kanin 2016
fot. M. Miodek
Rozwiązanie „historycznego” problemu eksploracyjnego Masywu Kanin
W dniach 22.07-09.08.2016 odbyła się XVIII letnia wyprawa eksploracyjna z organizowana przez Sekcję Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego Kraków w słoweńskim masywie Kanin. Tegoroczny plan zakładał powrót po 10 latach do systemu Mala Boka-BC4 ( deniwelacja 1319m, długość 8450 m) Jest to obecnie drugi pod względem głębokości trawers jaskiniowy świata. Górny otwór systemu, jaskinia BC 4 została odkryta i eksplorowana przez polskie wyprawy STJ KW Kraków w latach 2003-2006 do głębokości 700 m. Jaskinia Mala Boka, w której intensywna działalność prowadzona była w latach 1974-2005 przez całe słoweńskie środowisko jaskiniowe, to jeden z głównych, „historyczny” problem eksploracyjny masywu Kanin. Obiekt ten był eksplorowany od dolnego otworu z dna doliny i w roku 2005 udało się uzyskać przewyższenie + 650 m w Galerii „Vilinskiej „ w Milanov Kominie, uznając dalszą eksplorację za praktycznie niemożliwą, ze względu na bardzo ciasne pękniecie nie do przejścia. Przyłączenie do systemu Mala Boka- BC 4 głębokich jaskiń zlokalizowanych w górnych partiach masywu Kanin tj. Skalarjevo Brezno(- 911 m.) i innych może dać potencjalnie system o deniwelacji około 2000 m. W grudniu 2015 roku został zorganizowany przez STJ KW Kraków rekonesans do Galerii Vilinskiej podczas którego udało się 12 m nad dnem „Milanov Komina” odkryć okno z przepływem powietrza, co bezpośrednio wpłynęło na określenie głównego celu letniej wyprawy. Decyzja o podjęciu działalności w Galerii Vilinskiej w okresie letnim wiązała się z bardzo odległą i czasochłonną drogą na wskazane przodki przez jaskinię BC 4 (zalane syfony za otworem Malej Boki). Połączenie BC 4 z Małą Boką znajduje się na głębokości 840 m, a stamtąd jeszcze 1 km drogi Galerią Vilinską.
W pierwszym tygodniu skupiliśmy się na wymianie lin poręczowych w BC 4. Naszą eksplorację prowadziliśmy w oparciu o biwak założony na głębokości 800 m w BC 4. W wyniku 3 serii biwakowych udało się odnaleźć kontynuację Galerii Vilinskiej. Łącznie skartowaliśmy 1043 m nowych ciągów. Niemałym zaskoczeniem było dla nas odkrycie kolektora wodnego w górnej „suchej” części Malej Boki. Kierunek południowy kolektora oraz zachodni i północno-zachodni (wgłąb masywu) pozostałych przodków otwiera bardzo duże możliwości eksploracyjne.
Równolegle do działalności w systemie Mala Boka – BC 4 , prowadzona była działalność w jaskini Andreja oraz P 41. Długość pierwszej po tegorocznych odkryciach wynosi 170 m przy głębokości 97 m.
W wyniku eksploracji łącznie podczas wyprawy zmierzyliśmy 1298 m nowych ciągów, przeprowadzając 34 akcje jaskiniowe w tym 3 biwakowe. Jest to najlepszy wynik w 18 letniej działalności STJ KW Kraków w masywie Kanin. Pod koniec wyjazdu odczuwaliśmy brak sprzętu – rozwieszone zostało łącznie 1,1 km lin i zainstalowano 200 punktów. W systemie Mala Boka -BC 4 odkryliśmy 1043 m nowych ciągów odnajdując kontynuację Galerii Vilinskiej, wywołując sensacje w środowisku Słoweńskich grotołazów. Zdumienie również wywołał fakt odnalezienia kolektora wodnego w górnej części Malej Boki. Długość systemu zwiększyła się z 8450 m do 9892 m. Odnalezienie kontynuacji Malej Boki do duży krok w eksploracji całego Masywu Kanin i jest uznawana za jedno z większych odkryć tegorocznych na Słowenii. Dalsza eksploracja systemu Mala Boka -BC 4 będzie głównym celem przyszłorocznej letniej wyprawy STJ KW Kraków.Paweł Ramatowski
Uczestnicy wyprawy „Kanin 2016” :
Paweł Barczyk
Hubert Cieplak
Danuta Gromala
Mateusz Czerwiak
Izabela Jagiełło
Małgorzata Kabat
Urszula Kotewa
Michał Kuryłowicz
Barbara Kościelniak
Beata Michalak SW
Marcin Miodek
Mariusz Mucha
Paweł Ramatowski- kierownik
Marcin Struś