W dniach 16-19 października w Kletnie odbyło się 48 Sympozjum Speleologiczne organizowane przez Sekcję Speleologiczną Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika. Do organizacji sympozjum zostali zaproszeni koledzy z Czech dzięki czemu uczestnicy mogli zapoznać się ze zjawiskami krasowymi zachodzącymi po południowej stronie Masywu Śnieżnika.
Sympozjum rozpoczęło się 16.10.2014 r od sesji terenowej przedstawiającej zjawiska krasowe Jaskini Niedźwiedziej i doliny Kleśnicy ze szczególnym uwzględnieniem hydrologii, osadów, stratygrafii, datowania, paleogeografii i ewolucji środowiska przyrodniczego w czwartorzędzie. Prowadzili ją Helena Hercman, Michał Gąsiorowski i Krzysztof Stefaniak. Osoby zainteresowane „starymi nowymi dolnymi” partiami Jaskini Niedźwiedziej mogli zwiedzić je pod opieką Ani Haczek, Szymona Kostki i Marka Markowskiego.
Piątek 17 października spędziliśmy w „Puchaczówce” przysłuchując się referatom wygłaszanym w poszczególnych blokach tematycznych. Dotyczyły one kolejno:
Paleontologii i Archeologii
Biospeleologii
Geologii i Geomorfologii
Datowania
Eksploracji
Wód podziemnych i klimatu.
Po referatach przyszła kolej na komunikaty i omówienie posterów. Osoby zainteresowane szczegółowym programem sympozjum zapraszam na stronę organizatora.
W sobotę, podczas kolejnej sesji terenowej przenieśliśmy się do Czech, żeby zapoznać się ze zjawiskami krasowymi doliny Morawy omawianymi przez Pavla Bosaka, Vratislava Ouhrabka i Josefa Rehaka. Mogliśmy zwiedzić jaskinie Tvarožne díry, Jaskinię na Pomezi i Jaskinię na Špičáku.
W ostatni dzień sympozjum zorganizowane zostały sesje terenowe podczas których można było zapoznać się z partiami Jaskini Niedźwiedziej odkrytymi po 2012 roku (tylko osoby które przeszły test Gilotyny), zwiedzić podziemną trasę turystyczną w starej kopalni uranu albo Jaskinię Radochowską i jaskinie kamieniołomu w Rogóżce.
Podczas sesji referatowej odbyło się wręczenie medali im. Marii Markowicz-Łohinowic za dokonania naukowe ostatnich trzech lat. Z radością donosimy, że laureatem został też Jerzy Zygmunt za wydanie książki „Jaskinie okolic Olsztyna”. Serdecznie gratulujemy.
O pozostałych laureatach napiszemy po opublikowaniu protokołu przez Sekcję Speleologiczną PTP im. Kopernika.
Ustalono też, że w przyszłym roku 49 Sympozjum Speleologiczne zostanie zorganizowane w okolicach Wielunia.
Do zobaczenia.