Witam serdecznie,
W imieniu organizatorów KFG, „Taternika” i grotołazów z klubów zrzeszonych w Polskim Związku Alpinizmu serdecznie zapraszam na panel jaskiniowy, który odbędzie się w Krakowie już w najbliższą sobotę. WSTĘP BEZPŁATNY, podczas panelu zostaną też rozlosowane nagrody.
Po raz pierwszy podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego swoją obecność mocno zaznaczą grotołazi – w sobotę będzie miał miejsce ponad dwugodzinny panel „Odkrywanie podziemnego świata”. Panel odbędzie się w 7 grudnia w sobotę w nowym obiekcie festiwalowym na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego – Nowa Aula w Pawilonie „C”.
Gościem specjalnym będzie wybitny speleolog Andrzej Ciszewski, który już drugi rok kieruje wyprawami centralnymi Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA do Chin (patrz najnowszy „Taternik” 3/2013, wywiad z A. Ciszewskim pt. „Chiny – 500 tysięcy kilometrów kwadratowych krasu. Ponad półtorej Polski!”). Podczas festiwalu, wraz z innymi uczestnikami wypraw w tamten rejon przybliży eksplorację chińskich podziemi.
Natomiast Ditta Kicińska opowie, dlaczego jaskinie są tak fascynujące i co ciągnie do nich ludzi. Zapraszamy też na filmy o jaskiniach i wyprawach, które zostały nagrodzone w tym i poprzednim roku podczas Speleokonfrontacji (to coroczne spotkanie środowiska jaskiniowego w Podlesicach i przegląd działalności naszych taterników jaskiniowych).
Sobota, 7 grudnia, godz. 17:00-19:30
17:00 Dlaczego jaskinie są tak fascynujące? Co ciągnie do nich ludzi? Ditta Kicińska
17:15 Kilometr w weekend, reż. Szymon Kostka Zapierający dech w piersiach obraz o nowych, zaskakujących odkryciach w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Dokonania członków były wielokrotnie nagradzane, nagrody zdobywa także film.
17:25 Chiny – to jest ogromny potencjał jaskiniowy! Wprowadzenie – Andrzej Ciszewski, kierownik wypraw centralnych KTJ PZA do Chin
17:30 Luo Xi Tian Keng, reż. Michał Ciszewski Film o wyprawach do Chin w latach 2012, 1013, nagrodzony I miejscem podczas Speleokonfrontacji 2013
17:40 Chiny – tam jest 500 tys. kilometrów kwadratowych krasu! Spotkanie z uczestnikami wypraw centralnych KTJ PZA do Chin: Ewą Wójcik, Andrzejem Ciszewskim, Pawłem Ramatowskim, Włodzimierzem Porębskim, Michałem Ciszewskim, Janem Wołkiem.
18:10 Windgällen, reż. Rafał Sieradzki Wyprawa członków Speleoklubu Warszawskiego do Windgällen w Szwajcarii miała odpowiedzieć na pytanie, czy warto organizować jaskiniowe wyprawy eksploracyjne w ten rejon.
18:20 Speleomistrzostwa 2013 – w błocie i na linach, reż. Rafał Sieradzki Co roku, w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku odbywają się Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych. To reportaż o walce w błocie i na linach.
18.30 Eksploracja jaskiń w Turcji Prelekcja Andrzeja Wojtonia Tureckie jaskinie eksploruje Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy. W tym roku nowe odkrycia w Jaskini Krainy Węża przyniosły członkom klubu Nagrodę Specjalną podczas Speleokonfrontacji 2013.
18:45 Do wnętrza góry. Picos 2013, reż. Tomasz Utkowski Opowieść przedstawiająca eksplorację Speleoclubu Wrocław w górach Picos de Europa w Hiszpanii.
18.55 Korona Podziemi – chińskie giganty, reż. Marcin Furtak Film będący relacją z przebiegu jednego z etapów oryginalnego projektu przejścia wszystkich najgłębszych (400 m i więcej) studni jaskiniowych świata. Od dwudziestu lat przedsięwzięcie to konsekwentnie realizują grotołazi ze Speleoklubu „Bobry” Żagań.
19:05 Człowiek z wapienia – Korona Podziemi, reż. Marcin Furtak, Zenon Kondratowicz Tym razem polecamy film nie o eksploracji i samych podziemiach, ale o człowieku, grotołazie i o jego walce z chorobą. Rafał Wójcik ze Speleoklubu „Bobry” Żagań zachorował na malarię po wyprawie jaskiniowej na Papuę Nową Gwineę. Jednak dostał drugie życie i wrócił do uprawiania swojej pasji…
19:15 Jedna jaskinia II Prelekcja Jakuba Nowaka To prezentacja o Jaskini Bandzioch Kominiarski w Tatrach Zachodnich.
19:25 Zakończenie bloku jaskiniowego Wśród uczestników zostaną rozlosowane czasopisma „Jaskinie” i „Taternik”. Do rozdania wśród uczestników spotkania mamy również:
- 10 koszulek ze Speleokonfrontacji ufundowanych przez Speleoklub Dąbrowa Górnicza,
- Książka „Solo. Solista Ueli Steck” – od Wydawnictwa Stapis, Stanisław Pisarek,
- Mapy turystyczne od Wydawnictwa Plan, Jelenia Góra, Rafał Fronia,
- 2 archiwalne „Grotołajzy”, pismo klubowe Speleoklubu „Bobry” Żagań,
- 3 koszulki z Mistrzostw Polski w Technikach Jaskiniowych – Speleoklub „Bobry ” Żagań.
Program panelu: http://www.kfg.pl/jaskinie_2013.htm
Pozdrawiam i do zobaczenia,
Renata Wcisło
Taternik
Magazyn Polskiego Związku Alpinizmu